Kazım KARABEKİR Paşa'nın Kızı Timsal KARABEKİR Konferans VerdiKazımkarabekir Kaymakamlığı, Kazımkarabekir Belediyesi ve Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulunun katkılarıyla düzenlenen konferansa Kazım KARABEKİR Paşamızın kızı Timsal KARABEKİR konuşmacı olarak katıldı. Düzenlenen konferansa; İlçemiz Kaymakamı Mehmet USLU, Belediye Başkanı Mustafa KOL, Yüksekokulumuz Müdürü Öğr. Gör. Abdulbaki PINAR, ilçe protokolü, öğretim elemanları, çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı.

Kazım Karabekir Paşa Vakfı kurucularından Timsal KARABEKİR, Kazım KARABEKİR Paşa’nın arşivinden fotoğraflar ile gerçekleştirdiği sunumunda; Kurtuluş Savaşı yıllarında bir çok zorluğun yaşandığını, Ermenilerin değil, Türklerin kendi öz vatanında soykırım ve esaret yaşadığını dile getirdi.

KARABEKİR; Çanakkale Savaşı ile ilgili anekdotlardan bahsederken, 57nci Alay’ın tamamen şehit edildiğini, o esnada Seyid Onbaşı’nın boyuna kilosuna bakmadan 276 kiloluk  top mermisini sırtlayarak, adeta bir dev kesildiğini, Koca Seyid’in gücüyle bir İngiliz  zırhlısının batırıldığını ve Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında büyük bir rol oynadığını ifade etti.

Timsal KARABEKİR, Kazım Karabekir Paşa’nın  40 yıl süren Rus çizmesi altında inleyen Doğu Vilayetlerimizin Ruslardan nasıl kurtardığını, İran Tebriz’den dönerken hafif Japon toplarının gemiye yüklenerek Trabzon’a bıraktığını anlatarak, milli mücadele fikrinin doğup Anadolu’da bir silahlanma hareketinin nasıl başladığını ifade etti.

Milli mücadele döneminin zorluklarına da değinen KARABEKİR, Anadolu’ya çıkan beş inanmış yürek; Mustafa Kemal ATATÜRK, Ali Fuat CEBESOY, Kazım KARABEKİR Paşa, Refet BELE ve Rauf ORBAY’ın  Amasya Genelgesi’ni imzaladıklarını, bunu duyan İngilizlerin; Mustafa Kemal’in tutuklanmasını istediğini dile getirdi.

Kazım KARABEKİR’in geçmiş olayları değerlendirirken belirttiği, “Yanlış bilgi felaket kaynağıdır.’’ sözüne vurgu yapan KARABEKİR; geçmişte, nice değerli insanların yitip gittiğini, geri dönüşü olmayan kararlar verilmeden önce araştırılıp soruşturulması gerektiğini ifade etti.

Konferansın sonunda Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu’nun hazırlamış olduğu plaketi İlçemiz Kaymakamı Mehmet USLU, Timsal KARABEKİR’E takdim etti. Katılımcıların hatıra fotoğrafı çektirmesi ile program sona erdi.