YÜKSEKOKULUMUZDA AKILCI İLAÇ KONULU SERGİ VE KONFERANS DÜZENLENDİ.


2015/2016 öğretim yılı güz döneminde pekçok sosyal faaliyet ile geçiren Yüksekokulumuz dönemin son etkinliğinde Akılcı İlaç Kullanım Konulu Sergi ve Konferansa ev sahipliği yaptı. Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Bölümü tarafından düzenlenen sergi ve konferans yoğun ilgi gördü.

Etkinliğin onur konuğu Karaman İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Ayhan Erenoğlu serginin açılışını Kazımkarabekir Kaymakamı Ekrem Güngör, Kazımkarabekir Belediye Başkanı Ali İhsan Alanlı ve Yüksekokulumuz Müdürü Abdulbaki Pınar ile birlikte yaptılar.

Öğrencilerin yaşamdan kesitler sunarak doğru ilaç kullanımı konusunda duyarlılık oluşturmayı amaçladığı sergide 28 farklı fotoğraf çalışması etkinliğe katılanların beğenisine sunuldu.

Sergi açılışı sonrası; düzenlenen konferansta Dr. Ayhan Erenoğlu; Avrupa’da en kötü ilaç kullanan ülkelerin başında yer aldığını belirterek, kulaktan dolma bilgilerle veya öteden beri alışılagelmiş ilaçların bilinçsizce kullanıldığını ifade etti.  “ En iyi tedaviyi, hangi ilacı nasıl kullanacağımızı komşularımız biliyor.  Birbirimizden ilaç alışverişi yapmanın çok ciddi sakıncaları var. Sonunda ölüm bile olabiliyor. “ diyen Genel Sekreter hekim tarafından verilen ilaçların hiçbir zaman tamamen bitirilmediğini de söyledi.

“ Özellikle antibiyotiklerin üçte birini bile halk olarak kullanmıyoruz. Kendimizi iyi hissettiğimiz anda ilaçlar kesiliyor ve maalesef hastalığı yapan bakteriler ilaçlara karşı direnç geliştiriyor. Sonra da en güçlü antibiyotikler bile hastalıkların üstesinden gelemiyor. Bu nedenle siz, siz olun tavsiye üzerine ilaç kullanmayın, hekimin verdiği ilaçlarınızı hekiminizin söylediği şekilde ve bitinceye kadar tamamen kullanın ’’ dedi.

Yaklaşık 1 yıl önce Karaman’da göreve başlayan Dr. Erenoğlu böylelikle okulumuzda verdiği konferansla üniversitemizdeki ilk konferansını gerçekleştirmiş oldu. Oldukça samimi bir ortamda geçen konferansın sonunda, Genel Sekreter Dr. Ayhan Erenoğlu’na Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu tarafından hazırlanan plaket, Kaymakam Ekrem Güngör tarafından takdim edildi.

Büyük beğeni toplayan etkinlik, sergi alanındaki kokteyl ikramı eşliğinde öğrencilerin doğru ve akılcı ilaç kullanımı konulu sloganlar taşıdığı fotoğraflardan oluşan sinevizyon gösterisi ile son buldu.