Rektörümüz Prof.Dr. Sabri Gökmen Meslek Yüksekokulumuzda Konferans Verdi


Meslek Yüksekokulumuz tarafından düzenlenen konferanslar dizisinin en son konuğu KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen oldu. KMÜ Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Kazım Karabekir Kaymakamı Ekrem Güngör, Kazım Karabekir Belediye Başkanı  Ali İhsan Alanlı, Yüksekokulumuz Müdürü Abdulbaki Pınar, üniversitemiz öğretim görevlileri, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış kısmında Fakültemiz , Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Bölümü 2. sınıf öğrencimiz Hasan Dandan  okuduğu şiirleriyle, yine okulumuz öğrencilerinden Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü 1.sınıf öğrencimiz Okan Önal, bağlama eşliğinde verdiği türkü ziyafeti ile programa konuşma öncesi renk kattılar ve katılımcılardan büyük beğeni topladılar.

“Hayat, şahitlerin sayısını artırma serüvenidir”

Öğrencilerimizin şiir-dinleti etkinliğinin ardından kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Sabri Gökmen, “Hayat nedir?” sorusuyla başladığı konuşmasında hayatın bir tebessüm biriktirme yarışı olduğunu söyledi. “Öldüğümüzde beraberimizde götüreceğimiz tek şey tebessümlerdir; dostlarımızın bizimle ilgili duygu ve düşünceleridir.” diyen Gökmen, “Hayat, hem iyi hem kötü yaptıklarımıza şahitlerin sayısını artırma serüvenidir. Nihai karar, biriktirdiğimiz tebessüm ve nefretlerle ilgilidir.” şeklinde konuştu.

Tebessüm biriktirme yarışında her şeyden önce iyi ve güvenilir bir insan ve ahlaklı bir birey olmak gerektiğini belirten Rektör Gökmen, Hz. Ali’nin “Ahlaksızlara ilim öğretmek kaplana kanat takmak gibidir.” sözü ile Roosevelt’in “İnsanları ahlaken eğitmeden zihnen eğitmek, topluma bela kazandırmaktır.” sözünü hatırlattı.

Prof. Dr. Sabri Gökmen; “Allah iyilik yapanlarla beraberdir” ayeti ile “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” hadisini naklederek aktif iyi olmak ve yanlışlar karşısında sessiz kalmamak gerektiğinin altını çizdi.

Rektör Gökmen, Hz. Ali’nin “Öyle yaşayın ki öldüğünüzde düşmanlarınız bile ağlasın” sözüne vurgu yaparak “Bizler yaşarken ölmeye değil, öldükten sonra da yaşamaya talip olmalıyız.” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Sabri Gökmen, “Sizleri emanete en güzel şekilde sahip çıkan, ona ihanet etmeyen Allah’a emanet ediyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı. Program katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.

.