Yüksekokulumuz Yeşilleniyor


2013/2014 Eğitim-Öğretim yılına yeni binasında başlayan Yüksekokulumuzda çevre düzenleme çalışmaları sürüyor. Çalışmalar kapsamında 14-15-16 Şubat tarihlerinde okul bahçesine değişik tür ve yaşlarda toplam 52 adet fidan ve ağaç dikimi gerçekleştirildi. 14 Şubat Cuma günü yapılan ilk etap çalışmalarında Karaman Sağlık Müdürlüğü’nden alınan 30 adet sarıçam fidanı yüksekokul personeli ve öğrencilerin emekleri sayesinde toprakla buluşturuldu. Söz konusu fidanlar yeni yapılan Karaman Devlet Hastanesi bahçesinde otopark genişletme çalışmaları nedeniyle saksılara alınan ve yeni yuvalarını bekleyen 4 yaşındaki fidanlardan oluşuyordu.

       

     

  
 15/16 şubat günleri ise Yüksekokulumuz çevre düzenlemesi adına çok büyük kazanımların elde edildiği günler olarak tarihteki yerlerini aldı. İkinci etap yeşillendirme çalışmaları aylar öncesinden başlayan hummalı bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıktı. İlçemize yeni yapılacak olan devlet hastanesinin arsasında 16 yaşında sedir ağaçları bulunuyordu. Hastane projesini bu ağaçlara göre dönüştürme çabalarının sonuçsuz kalması neticesinde hastane binasının ağaçların bulunduğu alana konumlandırılmasına karar verildi. Tam da Yüksekokulumuz bahçesinin ihtiyacı olan özelliklere sahip bu ağaçların kurtarılması ve bahçemize nakledilmesi için gerekli çalışmalara başlandı. Ağaçları nakledebilecek en yakın araç Konya Büyükşehir Belediyesi’nde idi ve hemen Belediye ile irtibata geçildi. Yoğun çalışma takvimine rağmen ağaçların zayi olmaması için Büyükşehir Belediyesi de ağaç sökümdikim aracını Kazım Karabekir MYO için görevlendirdi. Cumartesi-Pazar günlerinde gerçekleştirilen özverili çalışmalar sonucunda 21 adet yetişkin sedir ağacı Yüksekokulumuz bahçesine dikildi.

Yeşillendirme çalışmalarını değerlendiren Yüksekokul Müdürümüz Öğr.Gör. Abdulbaki PINAR; “Çevremizi yeşillendirmenin ve değişik sebeplerle kesilmek zorunda kalınacak ağaçların kurtarılmasının mutluluğunu birlikte yaşıyoruz” ifadelerini kullanarak ağaç dikim çalışmalarına katılan personelimiz, öğrencilerimiz ve Konya Büyükşehir Belediyesi’ne Yüksekokulumuz adına teşekkürlerini sunduğunu bildirdi.