Şark Fatihi Kazım Karabekir Paşa Anıldı


Kurtuluş Savaşımızın ve cumhuriyet tarihimizin önemli şahsiyetlerinden biri olan ve Yüksekokulumuza ismini veren Kâzım Karabekir Paşa vefatının 66. Yıldönümünde düzenlenen programla anıldı. Anma töreni Karaman Valiliği himayesinde, Kâzım Karabekir Kaymakamlığı, Kâzım Karabekir Belediyesi ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin katkılarıyla düzenlendi.

Tören başlangıcında Kâzım Karabekir Paşa Anıtı’na çelenkler sunularak saygı duruşunda bulunuldu ve istiklal marşı okundu. Burada gerçekleştirilen törenin ardından Vali Murat Koca ve beraberindeki heyet anma programa katılmak üzere Yüksekokulumuza geldi. Program öncesinde Rektörümüz Prof.Dr. Sabri Gökmen ve Yüksekokul Müdürümüz Öğr.Gör.Abdulbaki Pınar nezaretinde Yüksekokulumuzda incelemelerde bulunan protokol heyetine okulumuz hakkında bilgiler verildi.

Yüksekokulumuz konferans salonunda saat 10.30’da protokol konuşmalarıyla başlayan anma programında; Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Alaattin Uca tarafından Kâzım Karabekir Paşa’nın hayatı ve mücadelesi anlatıldı. Öğrenciler tarafından Kâzım Karabekir Paşa’nın hayatından bölümlerin sergilendiği tiyatro oyunu,  oratoryo gösterisi, şiirlerin okunması ve Kâzım Karabekir Paşa’nın ölüm yıldönümü nedeniyle şiir ve kompozisyon dallarında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere protokol üyeleri tarafından ödül verilmesiyle anma programı sona erdi.

Anma programına; Vali Murat Koca, Garnizon Komutanı J. Kd. Alb. Mustafa Akış, Belediye Başkanı Dr. Kâmil Uğurlu, Cumhuriyet Başsavcısı M. Kemal Çokdinç, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Kâzımkarabekir Kaymakamı Mehmet Uslu, Kâzımkarabekir Belediye Başkanı Mustafa Kol, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.