Timsal KARABEKİR Yüksekokulumuzda


 

Yüksekokulumuza ismini veren Kazım KARABEKİR Paşamızın kızı Timsal KARABEKİR okulumuzu ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Paşa Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen söyleşide öğrencilerimiz ile buluşan Timsal KARABEKİR babasının bilinmeyen yönlerini anlattı.

Timsal hanım, savaşlar sırasında yakınlarını kaybeden yaklaşık 6 bin vatan evladını sahiplenerek yetiştiren ve “Yetimler Babası” unvanını alan babası ile gurur duyduğunu dile getirdi. Aile arşivinden derlediği resimler eşliğinde Osmanlı İmparatorluğunun son dönemleri, Kurtuluş Savaşımız ve Cumhuriyetimizin sancılı kuruluş dönemi hakkında aktardığı anılar salonda duygulu anlar yaşattı.

Söyleşi öncesinde Yüksekokulumuz öğrencileri tarafından seslendirilen Kazım KARABEKİR Paşanın sevdiği türkülere eşlik eden katılımcılar söyleşinin sonunda Timsal KARABEKİR ile birlikte “Türk Yılmaz Marşı”nı hepbir ağızdan söylediler.

Paşa Topluluğunun düzenlediği söyleşi etkinliği Yüksekokul Müdürümüz Öğr.Gör.Abdulbaki PINAR ve belediye başkanımız Mustafa KOL tarafından Timsal hanımefendiye çiçek ve plaket sunulması ile son buldu.

Söyleşi sonrasında Yüksekokulumuzu gezen Timsal hanımefendi yeni binamızın babasının ismine yakışır güzellikte olduğunu belirtti.

Okulumuza attığı ilk adımdan itibaren kendisine yoğun ilgi gösteren öğrencilerimizle tek tek hatıra fotoğrafı çektiren Timsal hanımefendi, takdire şayan dirayeti ve enerjisinin kaynağı hakkındaki sorulara;

-          Zor zamanlarımda, yorulduğum anlarda babamın “Cihan yıkılsa, Türk yılmaz!” sözleri aklıma gelir ve yılmadan zorlukların üstesinden gelmeye çalışırım.

Cevabını verdi.

Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu olarak okulumuzu ziyarete gelen sayın Timsal KARABEKİR hanımefendiye sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.